Gdzie można zorganizować wesele?

nowożeńcy w progu domu weselnego

Gdzie wesele?

Każda para, która planuję zawrzeć związek małżeński, prędzej czy później staje przed poważnym dylematem: gdzie wyprawić wesele? Pomijamy tutaj kwestię wyboru pomiędzy kameralnym przyjęciem dla rodziny, a większą biesiadą – w tym artykule skupimy się na organizacji typowego polskiego wesela, na którym hucznie bawi się co najmniej 60 osób. Część osób od razu wybierze salę najbliżej miejsca zamieszkania, kościoła, czy USC, gdzie zamierzają powiedzieć sobie ,,tak”- co z tymi, którzy są nieco bardziej wybredni i poszukują idealnego lokalu według jakiegoś klucza? Zapoznajcie się z naszym miniprzewodnikiem!Wesele w hotelu

Jest to opcja wybierana dosyć rzadko przez młodą parę- przyczyna leży w dosyć wysokich kosztach. Cena za osobę za wesele w hotelu jest z reguły wyższa, niż w typowym domu weselnym, czy nawet restauracji, szczególnie, jeśli bierzemy pod uwagę hotele o wysokim standardzie. Jednakże warto wziąć pod uwagę salę weselną w hotelu, jeżeli nasi goście są zamiejscowi- wtedy spoczywa na nas obowiązek zorganizowania dla nich noclegu, a wynajęcie pokoi w hotelu, gdzie odbywa się zabawa to rozwiązanie niezwykle praktyczne. Ponadto większość hoteli oferuje znaczne rabaty na pokoje dla weselników, a dla młodej pary- apartament gratis! Jeśli nie planujemy bardzo licznego wesela (do 80 osób), a gościom musimy zapewnić miejsce noclegowe, powinniśmy gruntownie zastanowić się, czy przyjęcie w hotelu nie będzie najwłaściwsze.


Wesele w restauracji

zastawione stoły w sali weselnej Jeśli restauracja, o której myślimy, dysponuje dużą salą bankietową, a przy tym jest otwarta na inicjatywy klientów, np. samodzielne zorganizowanie dekoracji ślubnych sali, nie musimy długo zastanawiać się, czy takie miejsce będzie dobre na wesele- będzie idealne! Przede wszystkim ze względu na gastronomię - jeśli potrawy przygotowywane są w kuchni danego lokalu przez doświadczonego kucharza (a takich zwykle zatrudniają renomowane restauracje), możemy być pewni, że dotrą na stół świeże, ciepłe i pyszne- a to nie zawsze jest w stanie zapewnić firma cateringowa. Ponadto liczmy na profesjonalną obsługę kelnerską- w restauracjach o wysokim standardzie nie pojawiają się na takich stanowiskach ludzie przypadkowi, ale wykształceni w danym kierunku. Minusem wesela w restauracji może być brak możliwości noclegu dla gości- szczególnie, jeżeli wielu weselników mieszka gdzieś dalej, musimy zorganizować dla nich pokoje gdzie indziej, dodatkowo oczywiście płacąc za taksówki, czy specjalnie zatrudnionych na tę noc kierowców.


Dom weselny

Jest taki typ lokali, który stworzony został tylko i wyłącznie na potrzeby weselników- to świetnie wszystkim znane domy weselne, zazwyczaj usytuowane na peryferiach miast, dysponujące ogródkami, grillem oraz niewielkim zapleczem noclegowym. Plusem domu weselnego jest zawsze to, iż osoby tam pracujące mają ogromne doświadczenie w organizacji wesel- minusem może być natomiast ,,taśmowe” traktowanie klienta, bowiem przy tak ogromnej ilości wesel (popularne domy weselne mają w sezonie zarezerwowane wszystkie weekendy czasami już w dwuletnim wyprzedzeniem) chyba niemożliwością jest podejście indywidualne. Zdecydowanym atutem wesela zorganizowanego w domu weselnym jest jego koszt, statystycznie sporo niższy, niż tego w hotelu albo dobrej restauracji. No i fakt, iż właściciele takiego obiektu starają się pełnić rolę także konsultanta ślubnego- podsuną fotografa, zespół, kosmetyczkę- wszakże trzeba wspomóc wszystkich krewnych i znajomych. Dla par, które nie dysponują dużą ilością czasu może to być bardzo korzystne rozwiązanie.


Ośrodek wczasowy, pensjonat

Tutaj podobnie jak w przypadku hoteli- podstawową zaletą jest możliwość zapewnienia noclegu gościom. Jednakże koszt zorganizowania weselu w tego typu miejscu jest z reguły niższy, co z pewnością może uchodzić za dodatkowy plus. Pamiętajmy jednak, że są to obiekty z reguły sporo oddalone od większych (lub jakichkolwiek) miast, przez co musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami transportu dla naszych gości. Mimo to ośrodki wczasowe, czy pensjonaty to na prawdę wdzięczne miejsca na wesele- zwłaszcza, jeśli nie przepadamy za bardzo oficjalnymi, sztywnymi imprezami, za to rozrywką będzie dla nas nieco zakrapiany alkoholem nocny spacerek po lesie, czy poranna wizyta w stadninie koni... Takie przyjęcie na pewno nie pozostanie w pamięci jako supereleganckie, ale przygód do wspominania dostarczy mnóstwo!


Wesele w plenerze

Ten typ wesela właściwie nie powinien znaleźć się w naszym zestawieniu, ponieważ opcja ta jest z reguły wybierana dla niewielkich przyjęć, raczej w stylu ,,koktajl”, niż całodobowej balangi. Jednakże rosnąca popularność tego rozwiązania sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad jego plusami i minusami. Bez wątpienia atutem wesela na świeżym powietrzu (np. pod specjalnym namiotem) jest specyficzna, nieoficjalna atmosfera, swoboda oraz przyjemność z obcowania z naturą. Musimy się jednak liczyć z tym, że pogoda zawsze może spłatać figla, a gdy będzie zimno, wesele nie będzie należeć do najprzyjemniejszych. Musimy także zrobić gruntowne rozeznanie w firmach cateringowych, wynajmujących zastawę stołową, namioty, stoły, czy krzesła – najlepiej, by były to firmy o dobrej opinii, polecone przez kogoś, wypróbowane. Mamy wówczas dużą szansę na to, że w tak ważnym dniu unikniemy jakiejś wpadki i wszyscy będą dobrze się bawić!